Site rengi

Tasarım

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Microsoft 365 Kayıt Yönetimi

Microsoft 365 Kayıt Yönetimi

Kurumsal ortamda kullanmakta olduğumuz E-posta, OneDrive , belgeler, Teams konuşmaları gibi
Kullanıcılar her gün çok miktarda içerik üretir. İstediklerinizi saklamak ve gerekli olmayanları kaldırmak için saklama ilkeleri ayarlayarak denetim sağlayabilirsiniz.

Bu makalede sizlere OneDrive ve SharePoint arasındaki kullanıcı deneyiminin tutarlılığını iyileştirmek için şirket ve kullanıcıların gereksinimlerine uygun olacak şekilde,

“öğeleri belirli bir süre boyunca tut” veya “isteğe bağlı sil” olarak ayarla olarak herhangi bir bekletme etiketi oluşturmaktan bahsedeceğim. Admin center yönetici panelinde bir kaç adımda oluşturacağımız bu işlemi kurumsal test hesabı ile anlatacağım.
Mevcut etiketin nerede tutulduğu ve gerektiğinde nasıl kullanılabileceği gibi detayları bir sonraki makalede anlatıyor olacağım.

Yönetici mail hesabı ile admin center ‘a giriş yapıyoruz.

Resim -1

İlkeler sekmesi ile devam ediyoruz.

Resim -2

İlkeler altında bulunan saklama seçeneğine giriş yapıyoruz.

Resim -3

Etiketler – Etiket oluştura seçiyoruz.

Resim -4

Saklama etiketi için isteğe göre isim belirtiyoruz.

Resim-5

Saklama ayarları bölümünde verilerin saklanacağı tarih aralığını isteğe göre 1 yıl ve 10 yıl arası bir tarih belirtebiliriz. İstenirse özel seçeneği altında bulunan istediğimiz farklı opsiyonlarda bir tarihte oluşturabiliriz. Ben 10 yıl seçeneği ile devam ediyorum.

Resim-6

Saklama etiketimizi yayımlamadan önce bir gözden geçirme sunuluyor.

Resim -7

Saklama etiketi oluşturuldu. Saklama etiketinin türünü de ayrıca (Statik) seçiyoruz.

Resim -8

Burada saklanacak konum kapsamlarına izin ver dediğimiz bölüm bulunuyor. İsterseniz sadece Exchange e-posta veya tümünü şeklinde işaretleyebilirsiniz.

Resim -9

Burada ilke için bizim belirteceğimiz ayrı bir isim belirliyoruz.

Resim – 10

Saklama ilkesi ön izleme oluşturuldu, gözden geçirmemiz için bir özeti sunuluyor.

Resim -11

Gözden geçirme ve onaylayacağımız son adım ile işlemi bitiriyoruz.

Resim -12

Saklama ve isteğe bağlı silme ilkesi oluşturuldu.

Makalenin ikinci bölümünde görüşmek dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.