Site rengi

Tasarım

Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33 °C
Parçalı Bulutlu

Uygulama ve Bulut Dönüşümü ile Dijital İşletmeyi Yönlendirme

Uygulama ve Bulut Dönüşümü ile Dijital İşletmeyi Yönlendirme

Özel Bulut nedir?

Private Cloud, altyapının tek bir kullanıcı kuruluşuna adanmış olduğu bir bulut bilişim modelidir. Özel bir bulut, bir kuruluşun kendi veri merkezinde, üçüncü taraf bir colocation tesisinde veya özel bulut barındırma hizmetleri sunan ve geleneksel genel  paylaşılan çok kiracılı bulut altyapısı sunabilen veya sunmayan özel bir bulut sağlayıcısı aracılığıyla barındırılabilir.

Genellikle, son kullanıcı kuruluşu, devam eden bakım, yükseltmeler, işletim sistemi düzeltme ekleri, ara yazılımlar ve uygulama yazılımı yönetimini içeren geleneksel bir şirket içi altyapıymış gibi özel bir bulutun çalışmasından sorumludur.

Private Cloud Solutions, kuruluşlara özel bulut sunucularının daha fazla kontrolü ve daha iyi güvenliği sunar, ancak genel bir buluttan çok daha yüksek düzeyde BT uzmanlığı gerektirir.

Neden Özel Bulutlar Kullanmalısınız?

Private Clouds, geleneksel şirket içi altyapıyla aynı kontrol ve güvenliği sunar. Kuruluşların özel bulut bilişimi tercih etme nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Güvenlik: Özel buluta giden trafik genellikle kuruluşun kendi işlemleriyle sınırlı olduğundan özel bulut güvenliği artar. Genel bulut sağlayıcıları, milyonlarca kullanıcı ve işlemden gelen trafiği aynı anda ele almalı ve böylece kötü amaçlı trafik için daha büyük bir şans açmalıdır. Özel bulutlar özel fiziksel altyapıdan oluştuğundan, kuruluş sunucu, ağ ve uygulama güvenliği üzerinde daha iyi denetime sahiptir.

 

  • Öngörülebilir performans: Donanım çok kiracılı yerine adanmış olduğundan, iş yükü performansı öngörülebilirdir ve altyapı veya bant genişliğini paylaşan diğer kuruluşlardan etkilenmez.

 

  • Uzun vadeli tasarruflar: Altyapıyı özel bir buluta destek olacak şekilde kurmak pahalı olsa da, uzun vadede karşılığını verebilir. Bir kuruluş zaten barındırma için gerekli donanıma ve ağa sahipse, özel bir bulut, genel bulutta başka birinin sunucularını kullanmak için aylık ücretler ödemeye kıyasla zaman içinde çok daha uygun maliyetli olabilir.

 

  • Öngörülebilir maliyetler: Genel bulut maliyetleri kullanım, depolama ücretleri ve veri çıkış ücretlerine göre çok öngörülemez olabilir. Özel bulut maliyetleri, bir kuruluşun çalıştırdığı iş yüklerine veya ne kadar veri taşındığını bakılmaksızın her ay aynıdır.

 

  • Düzenleyici yönetişim: AB’nin GDPR’liği gibi düzenlemeler, verilerin nerede bulunduğunu ve hesaplamanın nerede gerçekleştiğini belirleyebilir. Genel bulut sağlayıcılarının hizmet sunamadığı bölgelerde özel bir bulut gerekebilir. Ayrıca, finansal veya yasal firmalar gibi hassas verilere sahip kuruluşlar, kişisel olarak tanımlanabilir veya hassas bilgiler üzerinde tam kontrole sahip olduklarından emin olmak için özel bulut depolamayı tercih edebilir.

Private Cloud ve Public Cloud arasındaki Fark nedir?

Özel bir bulutta, bilgi işlem kaynakları özel ve tescillidir ve tek bir kuruluş sistemi barındırır ve yönetir. Onu özel kılan şey, temel donanım katmanının başka bir istemcinin altyapısından ayrılmış olmasıdır. Genel bir bulutta, hizmetler diğer kiracıları da barındıran bir sağlayıcıya aittir ve bu sağlayıcı tarafından yönetilir. Şirketler, hibrit veya çoklu bulut ortamında özel bir bulut ile genel bulut birleştirebilir.

VMware neden Özel Bulut Platformu

Olarak kullanılmalı?

VMware, bulut altyapısında dünya lideridir ve VMware Private Cloud, kuruluşların tüm sunucularını tek bir kaynakta birleştirilmesine olanak tanıyan bir hizmet sunar ve bu da kuruluş genelinde uygulama iş yüklerini çalıştırılan sanal makineler (VM’ler) arasında dağıtılabilir.

VMware üç ana özel bulut türünü destekler: sanal özel bulut, barındırılan özel bulut ve yönetilen özel bulut.

Özel Bulut Mimarisi nedir?

Özel bulut mimarisi, bir veri merkezindeki kaynakların tek bir kaynak havuzunda toplanmasıdır. Kuruluşlar, donanım bileşenlerinin sanallaştırılması yoluyla özel bulut altyapılarının verimliliğini ve kullanımını artırır. Özel bulut çözümleri VMware, Microsoft ve diğerleri gibi önde gelen yazılım şirketlerinden gelirken, kurumsal sınıf açık kaynak çözümleri Red Hat, OpenStack ve diğerlerinden edinilebilir.

Özel bulut çözümleri, şirketlerin yazılım tanımlı ağ (SDN) ve sanal makineler(VM’ler) kullanarak bir veri merkezi oluşturmalarını sağlar. Özel bir bulut, uluslararası ortak yerleşim tesislerinde birden fazla sunucu konumu veya kiralanan alan içerecek şekilde genel ağa yayılabilir. Özel bulut çözümleri, verilerin güvenliğinin doğrudan bir işletmenin tesislerinde yönetilebileceği çıplak metal sunucularda karmaşık ağ düzenleme için yazılım araçları sağlar.

Farklı hizmetler sunan farklı özel bulut türleri vardır. Örneğin, bir şirket hizmet olarak altyapı (IaaS) için özel bir bulut kullandığında, bulut depolama, ağ veya işlem hizmetlerini barındırabilir. Özel bulutlar, yerel bir bilgisayarda barındırılan normal yazılım uygulamaları gibi çalışan bir hizmet (PaaS) uygulamaları olarak platformu da destekleyebilir.

 

 

Sanal özel bulut, genel bulut sağlayıcısının altyapısı tarafından barındırılan ve içinde bulunan özel bir bulut bulut örneğidir. Bu, bir kuruluşun kendi tesislerinde veya ortak yerleşim ortağında bulunmaması nedeniyle diğer özel bulut türlerinden farklıdır.

Barındırılan özel bulut, bulut sağlayıcısı tarafından barındırır ve şirket içinde veya bir veri merkezinde bulunabilir. Bu kaynaklar diğer kuruluşlarla paylaşılmıyor ve bulut hizmeti sağlayıcısı tarafından yönetiliyor. Tüm güncellemeler, yükseltmeler ve bakım bulut sağlayıcısının sorumluluğundadır.

Yönetilen bir özel bulut, bulut yönetiminin birçok sorumluluklarını üçüncü taraf bir barındırma iş ortağına yükler. Özel bulutun donanım, yazılım, ağ oluşturma ve işlemleri, yedekleme ve iş sürekliliği gibi diğer katma değerli hizmetleri sunabilecek sağlayıcı tarafından işlenir.

VMware Cloud Foundation, herhangi bir uygulamaya uygun anahtar teslimi barındırılan özel bulut çözümleri için tam yığınlı bir platform sağlar. VMware Cloud Foundation, bulut barındırma kuruluşlarının şunları yapmasına olanak sağlayan sektör lideri işlem, depolama, ağ, güvenlik ve yönetim ile oluşturulmuştur:

  • Hibrit buluta giden bir yol olarak barındırma iş ortağı bulut çözümlerinden yararlanarak para kazanma fırsatlarını en üst düzeye çıkarın.
  • Müşteri tesislerinden veri merkezinize sorunsuz bulut geçiş özellikleri sunun.
  • Ayrıntılı izleme, geri ödeme, raporlama ve günlüğe kaydetme özellikleriyle derin görünürlük sağlayın.
  • Geliştirici üretkenliğini artırın ve uygulamaları daha hızlı pazarlamak için dağıtın.
  • Daha fazla ölçek ve verimlilik için hibrit bulut deneyimi için özel bulutlarını genel buluta bağlayın.

Özel Bulut, Genel Bulut’tan daha güvenlimidir?

Özel bulut, önemli bir uyarıyla genel buluttan daha güvenli olabilir: Kuruluşlar, özel bulutun avantajlarından yararlanmak için güvenliğin güçlü ve güncel olduğundan proaktif olarak emin olmalıdır. Bir kuruluş güvenlik konusunda uyumlu olmadığı sürece, özel bulut güvenlik için birçok avantaj sunabilir. Özel bulutlar belirli fiziksel makinelerle sınırlı olduğundan, fiziksel güvenliği sağlamak daha kolay olabilir. Çoğu özel bulut bir çevre güvenlik duvarının arkasında oturur ve genel internet yerine özel, güvenli ağ bağlantıları aracılığıyla erişilir. Ayrıca, bir işletmenin özel bulut üzerinde sahip olduğu kontrol derecesi, mevzuat uyumluluğu ve yönetişim zorunluluklarına ulaşmayı da kolaylaştırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.